چگونه مردم آفریقا را از تاریکی نجات دهیم؟

Africa

این سرزمین پهناور و جادویی است که در آن انواع حیوانات و گیاهان وحشی و همچنین مواد معدنی غنی زیرزمینی وجود دارد. وقتی صحبت از آفریقا می شود، مردم همیشه به وحشی، وسعت و آزادی فکر می کنند. اما شاید ندانید که علاوه بر کمبود آب مزمن، برق نیز در آفریقا بسیار کمیاب است و تنها 20 درصد مردم به برق دسترسی دارند. بنابراین، قطع برق در آفریقای جنوبی برای مردم این کشور یک سوال مهم است.

قطع برق در آفریقای جنوبی است
به دلیل عدم تعادل شدید توسعه نیرو، مشکلات تامین برق حتی در کشورها و مناطقی مانند مصر، آفریقای جنوبی و سایر کشورهای توسعه یافته وجود دارد.

کشورهایی مانند اتیوپی، آنگولا و ماداگاسکار، اگرچه دارای سیستم های برق اولیه هستند، ظرفیت منبع تغذیه ضعیفی دارند و اغلب با قطع برق مواجه می شوند. پوشش مصرف کنندگان برق، در نزدیکی پایتخت مالاگاسی، می تواند به 40٪ برسد، اما پوشش کلی به طرز وحشتناکی حدود 20٪ است، که قطع برق را به یک اتفاق عادی تبدیل می کند.

Power outagein South Africa

آفریقا در واقع سرزمین مبارکی است.
در واقع، از منظر تامین انرژی، پتانسیل توسعه صنعت انرژی خورشیدی آفریقا بدون شک در دنیا در رتبه دوم قرار ندارد. افریقا دارای سرزمین وسیعی است که فقط کوه های مرتفع در لبه های شمال غربی و جنوب شرقی دارد، 75 درصد این منطقه را فلات ها و دشت ها تشکیل می دهد و میانگین تابش خورشید نزدیک به 12 ساعت در روز، 3000 ساعت در سال است. در سال های اخیر، آفریقا به تدریج به بزرگترین بازار بالقوه جهان برای تولید انرژی خورشیدی تبدیل شده است.

انرژی خورشیدی و فسفات آهن لیتیوم
انبوهی از انرژی خورشیدی برای انتخاب به عنوان فرض اولیه، تضمین واقعی انرژی خورشیدی برای ایفای نقش خود، سیستم ذخیره سازی انرژی است که به طور فزاینده ای کامل می شود، زیرا کسب انرژی خورشیدی تحت تأثیر عوامل مختلف غیرقابل کنترل قرار می گیرد. در زمینه باتری ذخیره‌سازی انرژی، باتری لیتیومی در سال‌های اخیر به سرعت توسعه یافته است و بازار بالقوه زیادی دارد که در آن نوعی ماده به نام فسفات آهن لیتیوم نقش مهمی در تسهیل توسعه باتری لیتیوم ایفا می‌کند.

فسفات آهن لیتیوم چیست؟ این یک ماده الکترود باتری لیتیوم یون است، فرمول شیمیایی LiFePO4، عمدتا در باتری های مختلف لیتیوم یون استفاده می شود. فسفات آهن لیتیوم عمدتاً در این زمینه ها استفاده می شود، از جمله:

1: تجهیزات ذخیره انرژی
تجهیزات ذخیره انرژی از انرژی خورشیدی و سیستم برق بادی، UPS و استفاده با سلول های خورشیدی به عنوان تجهیزات ذخیره انرژی (BYD در حال حاضر چنین باتری هایی را تولید می کند).

2: کلاس ابزار الکتریکی
ابزار برقی پرقدرت (بی سیم)، مته برقی، دستگاه وجین و …

3: وسیله نقلیه الکتریکی سبک
ماشین موتور الکتریکی، دوچرخه برقی، ماشین تفریحی، گاری گلف، ماشین بالابر برقی، ماشین تمیز کردن، وسایل نقلیه هیبریدی (HEV)، هدف 2-3 سال اخیر.

4: بانتام
تجهیزات پزشکی: (صندلی چرخدار برقی، اسکوتر حرکتی برقی)، اسباب بازی (هواپیما برقی کنترل از راه دور، ماشین، قایق).

5: سایر وسایل برقی کوچک
لامپ های معدنی، دستگاه های پزشکی قابل کاشت (فسفات آهن لیتیوم غیر سمی است، باتری لیتیوم یون فقط لیتیوم-آهن می تواند الزامات را برآورده کند)، جایگزین کاربرد سرب اسید، نیکل-هیدروژن، نیکل-کادمیم، لیتیوم-کبالت، و باتری های لیتیوم منگنز در وسایل برقی کوچک.

ویژگی های لیتیوم فسفات آهن زمینه ساز کاربردهای گسترده آن است:

1:دوام: باتری فسفات آهن لیتیوم دارای دوام قوی، مصرف کند، شارژ و انتشار بیش از 1000 بار و بدون حافظه است، عمر عمومی 5-8 سال است.
2: نسبت تخلیه: باتری فسفات آهن لیتیوم می تواند تخلیه جریان زیادی داشته باشد، مناسب برای لامپ های خیابان خورشیدی، وسایل نقلیه الکتریکی، دوچرخه های برقی و غیره.

3: حجم و کیفیت: حجم باتری لیتیومی نسبتاً کم است.
4: ظرفیت باتری: ظرفیت باتری های لیتیومی در همان حجم بیشتر از باتری های سرب اسید است. ظرفیت باتری سرب اسید حدود 20 A است. ظرفیت باتری لیتیوم 8-10 آمپر است.
5: بدون اثر حافظه: مهم نیست که باتری لیتیوم آهن فسفات در چه وضعیتی است، می توان آن را با شارژ بدون نیاز به قرار دادن آن قبل از شارژ، استفاده کرد.
6: ولتاژ اسمی: ولتاژ اسمی مونومر لیتیوم آهن فسفات: 3.6 ولت.
7:حفاظت از محیط زیست: مواد لیتیومی عاری از هر گونه مواد سمی و مضر هستند و در جهان سبز به حساب می آیند. باتری در تولید و استفاده بدون آلودگی نیست و به موضوع داغ توجه تحقیقات گسترده تبدیل شده است.
8: ایمنی: فسفات آهن لیتیوم تحت یک آزمایش ایمنی دقیق قرار گرفته است. حتی در بدترین حوادث ترافیکی، انفجار ایجاد نمی کند و عملکرد ایمنی بالاتری را نشان می دهد.

پاسخ به چیستی فسفات آهن لیتیوم، نگاهی اجمالی به عملکرد و مزایای این نوع باتری دارد.

باتری سرب اسیدی یا باتری لیتیومی
هنگام انتخاب باتری، مردم اغلب با معضل انتخاب باتری سرب اسیدی یا باتری لیتیومی مواجه می شوند. بنابراین مقایسه این دو ضروری است.

Leadacid batteryorlithium battery

طبق تعریف باتری سرب اسیدی (VRLA) نوعی باتری است که الکترود آن عمدتاً از سرب و اکسید آن ساخته شده و الکترولیت آن محلول اسید سولفوریک است. در حالت دشارژ باتری های سرب اسید، جزء اصلی الکترود مثبت دی اکسید سرب، جزء اصلی الکترود منفی سرب و جزء اصلی الکترود مثبت و منفی سولفات سرب است. باتری لیتیوم فسفات آهن مزایای زیادی نسبت به باتری سرب اسیدی دارد:

1: ظرفیت زیاد مونومر را می توان به 5Ah~1000Ah (1Ah=1000mAh) تبدیل کرد، در حالی که مونومر 2V باتری سرب اسیدی معمولاً 100Ah~150Ah با دامنه تغییرات کمی است.
2: وزن سبک حجم باتری لیتیوم آهن فسفات با همان ظرفیت 2×3 حجم باتری سرب اسیدی و وزن باتری لیتیوم آهن فسفات 1×3 باتری سرب اسیدی است.
3:قابلیت شارژ سریع قوی. جریان شروع باتری فسفات آهن لیتیوم برای دستیابی به شارژ با سرعت بالا می تواند به 2 درجه سانتیگراد برسد، در حالی که جریان باتری سرب اسید معمولاً بین 0.1 تا 0.2 درجه سانتیگراد لازم است و نمی تواند به عملکرد شارژ سریع دست یابد.
4: سازگار با محیط زیست. یک باتری سرب اسیدی حاوی مقدار زیادی فلز سنگین سرب است که مایع زائد تولید می کند، در حالی که باتری لیتیوم آهن فسفات فاقد فلزات سنگین است و هیچ آلودگی در تولید و استفاده ندارد.
5: مقرون به صرفه اگرچه هزینه خرید باتری سرب اسیدی به دلیل مواد ارزان قیمت نسبت به باتری لیتیوم آهن فسفات کمتر است، اما از نظر عمر مفید و نگهداری روزانه نسبت به باتری لیتیوم آهن فسفات مقرون به صرفه تر است. نتایج کاربرد عملی نشان می دهد که نسبت عملکرد به قیمت باتری های لیتیوم آهن فسفات بیش از 4 برابر باتری های سرب اسیدی است.

نتیجه

پس از توضیح اینکه باتری لیتیوم یون و سرب اسید چیست و مقایسه ای انجام دادم، مطمئن هستم که وقتی از شما پرسیده می شود که باتری سرب اسیدی بخرید یا باتری لیتیومی، می دانید که کدام یک را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.